Świetny reżyser. Jak opowiadać historie?



Jednym z głównych elementów, które można zauważyć w wypowiedziach dobrych reżyserów to niezadowolenie z własnej pracy. Jest to może przesadny krytycyzm, ale moim zdaniem na pewno potrzebny. Bo kto spocznie na laurach ten nie będzie się rozwijał, a przecież chodzi o to, żeby robić coraz lepsze filmy. Choć nawet tym dobrym reżyserom zdarza się popełniać błędy i nakręcić gorszy film, to jednak z błędów się uczą. A Ci którzy to robią stają się lepsi. Ja mam podobnie, choć oczywiście nie śmiem się nazywać nawet reżyserem, zawsze w swojej pracy (nie tylko filmowej) wynajduje rzeczy, z których nie jestem zadowolony. Wtedy wiem nad czym pracować i co ulepszać.

Kolejnym elementem jest wizja. Wszystko co się robi (nie tylko filmowo) musi się opierać na jakiejś wizji (a najlepiej jeszcze planie). Każdą historię da się opowiedzieć na różne sposoby. To czy film okaże się sukcesem czy nie, zależy w dużej mierze właśnie od wizji. Wizja pomaga nakierować widza na to w jaki sposób ma dany film odebrać. Przywołam tutaj swoje niedawne zdarzenie. Napisała do mnie pewna osoba na Facebooku, która chciała mnie zachęcić do pomocy przy swoim pomyśle filmowym. Osoba zaczęła dosyć szczegółowo opowiadać jak miałoby to wyglądać. Widziałem to oczami wyobraźni, ale nie widziałem trochę sensu w całym tym pomyśle. Nie było to spójne. Zapytałem się więc osobę-reżysera (tak się określił) o co w ogóle chodzi w całości? Nie potrafił odpowiedzieć. Pamiętaj! Wizja MUSI być!

Otwartość umysłu to kolejna ważna cecha reżysera. Reżyser powinien umieć słuchać i czerpać z pomysłów i sugestii innych osób. Fakt, że reżyser jest tą najważniejszą osobą trzymającą film w kupie, ale nie jest on nieomylny. Reżyser przecież nie zna się na wszystkim i często np. gafer, operator czy aktor może coś powiedzieć. Oni, szczególnie członkowie zaplecza technicznego, też po coś są i po coś zostali zatrudnieni przy filmie. Choć pewnie często zdarza się tak, że sugestie nie są przyjmowane, bo reżyser ma swoją wizję. Nie może jednak mieć przerośniętego ego i zachowywać się na planie jak gwiazda rocka, bo ucierpi na tym film.

I tutaj wchodzi w grę dobra komunikacja. Reżyser powinien wyjaśnić dlaczego zdecydował tak, a nie inaczej. W przeciwnym przypadku może dojść do jakichś nieporozumień. A wtedy całej ekipie nie będzie się pracować przyjemnie. Reżyser musi jasno komunikować czego oczekuje i jak ma to wygladać, wtedy aktorzy i reszta ekipy po prostu wie co ma robić.

Jest jeszcze dużo cech, które reżyser powinien mieć. Można by długo wymieniać. To są jednak chyba te (według mnie) najważniejsze. A więc jeśli chcesz być lepszym reżyserem zastosuj się do nich, a Twój film stanie się lepszy.



















powrót do strony głównej


Wszelkie prawa zastrzeżone